Forum dla informatyków
FAQ
Szukaj
Użytkownicy
Grupy
Galerie
Rejestracja
Profil
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj
Forum Forum dla informatyków Strona Główna
->
FAQ
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
NIE
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
Sprzet
----------------
Sprzęt komputerowy
FAQ
Oprogramowanie
----------------
Oprogramowanie
FAQ
Gry
----------------
Gry
Programowanie
----------------
Turbo Pascal
FAQ
----------------
FAQ
Rozmaitosci :)
----------------
Rozne
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
Wujasek
Wysłany: Czw 11:44, 20 Paź 2005
Temat postu: Sieci komputerowe
Instalacja oprogramowania sieciowego
Na początek trochę teorii. Każdy komputer w sieci posiada unikalny adres IP. Każda karta sieciowa musi mieć przydzielony adres IP, aby działać poprawnie. Dodatkowo każda karta posiada tzw. adres MAC, czyli unikalny adres fizyczny (czyt. adres sprzętowy). Interpretować możemy to jako numer seryjny karty – przykład: 00:01:03:04:FF:0E. Niestety, powstały już specjalne sterowniki (głównie pod systemu UNIXowe) pozwalające na zmianę tego adresu – hakerzy często wykorzystują tą możliwość, aby podszywać się pod inne systemy – jest to jednak temat na osobny artykuł.
W sieciach TCP/IP [LINK DO SEKCJI O TCP/IP] adres komputera nazywany jest adresem IP (Internet Protocol). Oryginalna wersja adresu IP jest czterobajtową liczbą = 32 bitową. Zapis taki może być niezrozumiały dla zwykłego śmiertelnika, więc uproszczono go do zapisu w postaci kropkowo-dziesiętnej.
Adresem sieciowym (inaczej adresem LAN) jest określona liczba bitów 32-bitowego adresu. Reszta jest zaś adresem hostowym (czyli adresem konkretnego komputera = karty sieciowej).
Adresy IP podzielono na kilka klas, aby dopasować je do wymagań różnych sieci (które jak wiadomo są mniejszych lub większych rozmiarów) – A, B, C, D oraz E. Klasy D i E zarezerwowane zostały do zastosowań specjalnych. Pozostałe klasy (A, B oraz C) używane są do adresowania hostów i sieci. Więcej na ten temat dowiecie się w kolejnych wersjach artykułu.
Skupmy się raczej na adresach, których używać będziemy w naszej sieci. Do użytku „prywatnego” przeznaczono 3 pule adresów:
- od 10.0.0.0 do 10.255.255.255
- od 172.16.0.0. do 172.16.255.255
- od 192.168.0.0 do 192.168.255.255
My skoncentrujemy się na ostatniej puli adresów. Będzie ona wystarczająca na potrzeby naszej sieci. Komputery adresować będziemy w następujący sposób: 192.168.0.numer_kompa, czyli np. pierwszy komputer będzie miał adres 192.168.0.1, drugi 192.168.0.2 itd. Na „pozycję” pierwszego komputera, proponowałbym wybrać maszynę, która będzie włączona najczęściej lub posiada dostęp do Internetu, który chcemy udostępnić innym komputerom.
W parze z adresem IP idzie maska sieciowa. Jest to specyficzny adres IP, w którym bity oznaczające adres sieci zapełnione są jedynkami (255 w postaci kropkowo-dziesiętnej), a bity oznaczające adresy hostów – zerami (0 w postaci kropkowo-dziesiętnej). Maską sieci dla puli adresowej którą wybraliśmy jest 255.255.255.0. Kolejna rzecz, to brama domyślna, czyli „główny komputer w sieci”. Takim właśnie komputerem powinna być maszyna, której nadamy adres 192.168.0.1 – to zawsze za jej pośrednictwem wykonywane będą wszelkie połączenia z udostępnianym przez nią Internetem. Więcej na temat adresacji komputerów w kolejnej części z serii „Budujemy sieć”.
Aby nadać komputerowi adres IP, należy dostać się do tzw. „Połączeń sieciowych”. Klikamy prawym przyciskiem na ikonę „Moje Otoczenie Sieciowe”, która znajduje się na pulpicie:
Jeśli jej tam nie znajdziemy, kliknij podwójnie w Mój Komputer. Po lewej stronie w jednym z „boxów” z narzędziami znajdziemy Moje Miejsca Sieciowe:
Klikamy na znalezioną ikonę prawym przyciskiem, po czym wybieramy właściwości. Ukaże nam się okno, w którym znajdziemy wyświetlone wszystkie możliwe połączenia sieciowe:
Wybieramy interesującą nas kartę sieciową, klikamy na nią prawym przyciskiem i wybieramy właściwości. Naszym oczom ukazać powinno się następujące okno:
Z listy dostępnych protokołów wybieramy „Protokół internetowy (TCP/IP)”, po czym klikamy na „właściwości”. Wyświetli się nam kolejne okno, w którym uzupełnimy wszelkie adresy. Poniżej przedstawiam poprawnie uzupełnione pola. Oczywiście każdy komputer posiadać będzie inny adres IP (reszta parametrów pozostaje bez zmian):
Dwa ostatnie adresy, to adresy serwerów nazw. Nimi zajmiemy się w kolejnym artykule.
Po dokonaniu zmian potwierdzamy zmiany klikając na OK. W kolejnym oknie powtarzamy tą czynność.
Wróćmy raz jeszcze do okna połączeń sieciowych. Może dostarczyć nam ono wielu cennych informacji nt. stanu naszej karty sieciowej / danego połączenia. Proponuję kliknąć w tym oknie prawym przyciskiem (w białe puste pole), z menu Widok wybrać „kafelki”. Naszym oczom ukażą się ikonki odpowiadające poszczególnym kartom sieciowym. Obok nich znajduje się informacja o sprzęcie, nazwa połączenia oraz jego stan. Wyróżniamy 3 stany urządzeń: Włączony, Wyłączony oraz Kabel Sieciowy Odłączony. Poniżej wersja „obrazkowa”:
Stan połączenia możemy również sprawdzić patrząc na ikonkę obok zegara. Prędzej musimy jednak aktywować ich ikonki. Można to zrobić po otwarciu Właściwości danego połączenia sieciowego i zaznaczenia opcji „Pokaż ikonę w obszarze powiadomień podczas połączenia”. Efekt będzie wyglądał mniej więcej tak:
Nadaj teraz wszystkim innym komputerom adresy IP. Upewnij się, iż zostały poprawnie ze sobą połączone. Czas na sprawdzenie, czy komputery się „widzą”. Najprostszą metodą jest wysłanie do kolejnego komputera tzw. Ping’a (żądania Echo Request). Komputer który wywołujemy, powinien nam na to żądanie odpowiedzieć (zakładam, iż wyłączyłeś uprzednio firewalle itp.). Klikamy Start -> Uruchom, po czym wpisujemy:
Tym poleceniem sprawdzimy, czy poprawnie nadaliśmy adres komputerowi, na którym się właśnie znajdujemy (pod warunkiem iż jest to maszyna o tym adresie, który wywołujemy). Aby sprawdzić czy komputery w sieci się widzą, należy zastąpić adres 192.168.0.1 innym, np. 192.168.0.2 (komputer który wywołujemy MUSI być włączony). Proponuję pingować wszystkie komputery z maszyny 192.168.0.1. Jeśli wszystko jest ok., zobaczyć powinniśmy takie komunikaty:
Jeśli wystąpią problemy z połączeniem, zostaniemy o tym poinformowani:
Co może być przyczyną? Prawdopodobnie adresy sieciowe zostały źle nadane, bądź też komunikacja „sprzętowa” między komputerami jest nieprawidłowa. Polecam raz jeszcze sprawdzenie kabli, jak i adresów IP komputerów.
Jeśli wszystko poszło OK., możesz przystąpić do udostępniania folderów/dysków/napędów/drukarek innym komputerom. Zacznij jednak od przyłączenia komputera do tzw. Grupy Roboczej. Kliknij prawym przyciskiem na Mój Komputer, wybierz właściwości. Wybierz zakładkę Nazwa Komputera, po czym kliknij na Zmień. Twoim oczom ukaże się takie okno:
Wymyśl nazwę grupy roboczej (bez polskich znaków i spacji, dużymi literami), np. DOM (!Grupa robocza na wszystkich komputerach powinna być taka sama!). Wpisz też nazwę komputera – jest to ciąg znaków, który będzie przedstawiał w sieci nasz komputer (przykład: Biuro). Zaakceptuj zmiany (tutaj być może potrzebne będzie ponowne uruchomienie komputera – wyraź na to zgodę).
Po poprawnym nadaniu grupy roboczej i nazw wszystkim komputerom, na jednym z nich, uruchom Moje Miejsca Sieciowe (ikona na pulpicie bądź w Moim Komputerze). Z lewej strony znajdź ikonę „Wyświetl komputery grupy roboczej”. Czynność ta może potrwać chwilę – system przeskanuje sieć w poszukiwaniu komputerów należących do tej samej grupy roboczej. Naszym oczom powinna ukazać się lista komputerów (przykładowo):
Świetnie, komputery się widzą – czas udostępnić ich swoje zasoby. Klikamy prawym przyciskiem na folder, który chcemy odostępnić a nast. na „Udostępnianie i zabezpieczenia...”, po czym klikamy na napis „Jeśli rozumiesz kwestie zagrożenia....”:
UDOST1
Ukaże się nam komunikat, w którym zostaniemy spytani o kwestie bezpieczeństwa – wybieramy drugą opcję:
Po kliknięciu w poprzednim oknie dialogowym na OK., obszar (w którym wcześniej był napis w który klikneliśmy) zmieni się:
Wpisujemy tam nazwę pod jaką ma być widoczny folder po dwukrotnym kliknięciu w ikone naszego komputera w Moich Miejscach Sieciowych (tak jak wcześniej opisałem jak tam dojść). Możemy również dać innym możliwość modyfikowania naszych plików, zaznaczając opcję pod nazwą udziału. Jak widać na poniższym rysunku, folder jest już widoczny w sieci:
Udostępnianie dysków jak i drukarek wygląda identycznie, więc nie będę się rozpisywał na ten temat, z tą jednak różnicą, iż musimy dotrzeć najpierw do folderu Drukarki (Start -> Ustawienia -> Drukarki i faksy) po czym klikamy ikonkę naszej drukarki prawym przyciskiem myszy. Z menu, które się nam ukazało wybieramy pozycję Udostępnianie. Otworzy się okno, w którym należy włączyć udostępnianie – zaznaczyć drugą pozycję od góry (Udostępnij tę drukarkę) po czym wpisać jej nazwę i zatwierdzić zmianę klikając na OK.
Teraz wystarczy tylko wybrać interesujący nas komputer, po czym naszym oczom powinna ukazać się ikona udostępnionej drukarki:
Oczywiście możemy wybrać ją z listy podczas przygotowania do drukowania w dowolnych programach.
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin